Politico: A szélsőjobboldali Ausztria készülhet az első büntetésre az EU-tól
A lap szerint Ausztria lehet az első ország, amely szankciókat kap az EU-tól az uniós költségvetési szabályok megsértése miatt.
A miniszterelnök szerint mi, magyarok, csak akkor maradhatunk meg, ha megéljük a kultúránkat és a hagyományainkat.
Nyitóképen: Néprajzi Múzeum megnyitója / forrás: képernyőmentés
Orbán Viktor miniszterelnök megnyitó beszédet tartott a Néprajzi Múzeumban, ahol először is emlékeztetett az intézmény átadásának körülményeire: akkor még vírus, infláció, háború, szankciók és a káosz előtt voltunk. Azóta pedig a nagy tervek végrehajtása lelassult, lendületet vesztettünk.
„Lassacskán túljutunk ezeken a bajokon (...) ideje, hogy a tervezők ismét hegyezzék a ceruzáikat” – mondta ennek kapcsán. Orbán Viktor ezután felsorolta azt a számtalan nemzetközi díjat és elismerést, amelyet Ferencz Marcel különleges épülete az elmúlt időszakban elnyert.
A miniszterelnök hangsúlyozta: a Néprajzi Múzeum elkészülte egy nagyobb projekt része, a Városliget fejlesztéséhez tartozik, amely a Millennium óta Magyarország egyik legnagyobb kulturális projektje.
A Városliget nem csak egy közpark, hanem a magyar nemzeti kultúra egyik zarándokhelye is”
– jegyezte meg, hozzátéve, hogy a főváros nem volt abban a helyzetben, hogy lépéseket tegyen a park hanyatlása ellen, így az kormány avatkozott közbe, és elindította a Liget Projektet – mindezt ellenszélben.
A jó ügy végül győzött, és ezzel egész Magyarország nyert”
– hangsúlyozta a kormányfő, ezzel megnyitva a Néprajzi Múzeum állandó kiállítását. „Most már nem csak a külsőt lehet díjazni, hanem a belsőt is” – húzta alá.
Orbán Viktor szerint ezzel a kiállítással a múzeum vége betöltheti hivatását: helyet ad a magyar népi kultúra tárgyi emlékeinek. Ezután Orbán Viktor Sebő Ferenc szavait idézve, és azt magunkra vonatkoztatva közölte:
Mi, magyarok, csak akkor maradhatunk meg, ha megéljük a kultúránkat és a hagyományainkat.”
A kormányfő szerint a felfordulás és a háborúk, valamint a technikai újítások korában komoly feladat elé vagyunk állítva, hiszen minden változik. E tekintetben először is el kell dönteni, mely változás jó nekünk, és melyeknek kell ellenállnunk.
„Tárgyaink elárulják, milyen emberek vagyunk, és ha a régi idők magyarjainak tárgyaira nézünk, gyönyörű világ tárul elénk (...) Egy egészséges magyar világ tárgyai, ahol még természetes helyükön vannak a dolgok” – magyarázta Orbán Viktor, aki szerint ha egy nemzet elveszíti nép kultúráját, összezavarodik, és nem tudja, mi az, ami kárára, és mi az, ami hasznára van, és akkor jönnek a zavaros eszmék.
A miniszterelnök rossz példaként megemlítette a minapi strasbourgi vitáját, ennek kapcsán úgy fogalmazott:
higgyék el, súlyos a helyzet.
„Adjunk hálát a Jóistennek, hogy nálunk még helyén vannak a dolgok, még működik a józan ész, és fennáll a rend, ami a népi kultúrából átszivárog az életünkbe” – fogalmazott a miniszterelnök.